Увод
Депресивните разстройства (като медицинска диагноза) са състояния, характеризиращи се с тъжно и раздразнително настроение и/или усещане за празнота, придружени са от физически промени (например променени модели на сън, промени в теглото и апетита, значителна загуба на енергия), както и с когнитивни промени (например чувство за безполезност и нерешителност), които значително възпрепятстват способността на индивида да функционира (DSM-5TM, 2013, 155; Barlow, Durand & Hoffman, 2017). Депресията често е придружена от соматични нарушения и други разстройства: тревожност, паника, обсесивно-компулсивни поведения, фобии и др. (Иванов, 2022).
„Приблизително 3,8% от населението е в състояние на депресия, включително 5% от възрастните (4% сред мъжете и 6% сред жените) и 5,7% от възрастните над 60 години. Приблизително 280 милиона души по света страдат от депресия (СЗО, 2023 г.).
Най-често депресията се появява на възраст от 18 до 43 години (Наков, 2021). Първите депресивни симптоми могат да се появят в тийнейджърски години и до средата на 20-те години (Torres, 2020).
Лекарствата са основният инструмент за справяне с депресивни разстройства. Продължителността на фармакологичната терапия може да бъде подкрепена ефективно с прилагане на когнитивно-поведенческа психотерапия (Barlow, Durand & Hoffman, 2012, 255); Терапията, фокусирана върху емоциите, също е подходяща, защото помага на индивида да преработи емоционалните аспекти на своя житейски опит, а психодинамичната терапия помага на хората да разберат как са се развили депресивните симптоми (Rey, 2019); могат да се прилагат и различни подходи от позитивната психология (Seligman, Rashid & Parks, 2006); ориентирана към клиента терапия от C. Rogers също е подходяща; могат да се използват и психоаналитични и психодинамични методи (Ivanow, 2022). Има данни, потвърждаващи повишения ефект на когнитивно-поведенческата психотерапия за лека до умерена депресия, когато се комбинира с хипноза (Alladin, 2012; Fuhr et al., 2017).
Бързата Трансформираща Терапия (RTT), създадена от Мариса Пиър (британски терапевт, писател и трансформационен лидер), е ефективен инструмент за преодоляване на депресията без лекарства. RTT е хибриден метод, защото съчетава идеи, принципи и техники от хипнотерапията, когнитивно-поведенческата терапия, невролингвистичното програмиране и др. Обратната връзка от хиляди клиенти на RTT показва, че RTT помага на клиента да открие корена, причината и основата за емоционалните, физиологичните и когнитивните проблеми, пред които е изправен в настоящето. RTT променя начина, по който мислиш и това, което вярваш за себе си като човешко същество (или по-скоро ти помага да си спомниш кой си всъщност). А това от своя страна променя начина, по който действаш и се държиш, което ти помага да постигнеш дългосрочна и постоянна положителна промяна (Peer, 2023).
Моята история с депресията
Благодарение на работата със сертифициран RTT терапевт, аз самата осъзнах, че съм преживявала депресивни епизоди още от 8-годишна възраст. Чувствах се напълно откъсната от семейството си, чувствах се изолирана и сама и най-вече се чувствах сякаш съм тежко бреме за тях, сякаш им идвах в повече. Всички тези негативни чувства се комбинираха в усещане за дълбока тъга и чувство, че не принадлежа никъде. Чувствах се недостойна да бъда обичана. Имах чувството, че нямам почва под краката си и сякаш нямаше никой, който да ме изслуша или да разбере през какво преминавам – никой не можеше да потвърди или да обясни това чувство, което ме държеше в тъмен, задушаващ вътрешен затвор.
Започнах да чета книги за самопомощ още като тийнейджър и се стремях целенасочено да оценявам всички хубави неща, които вече бяха част от живота ми. Също така се стараех да запазя положителен фокус върху настоящия момент и се опитвах в ума си да изградя по-светла визия за моето бъдещо Аз. Изглежда, че нищо обаче не проработи. Когато отидох в университета, бях подложена на голям стрес и усещах огромен вътрешен натиск да се представям добре, но понякога едва успявах да оцелея емоционално. Бях много чувствителна и често цялото напрежение ми идваше в повече. Постоянно потисках емоциите си, защото ми се струваха неоправдани и невалидни. Сякаш нямах никакво право да се чувствам по начина, по който се чувствах. Смятах, че съм изключително неблагодарна щом не ценях всичко, което вече имах в живота си. Опитвах се да се концентрирам максимално и давах всичко от себе си, но никога не изглеждаше да е достатъчно, каквото и да правех.
От страх, че не съм достатъчна и че не мога да се справям сама (заради всички негативни доказателства, които вече бях събрала за себе си през годините), взех много важни решения и след това години наред трябваше да поемам всички последствия за тях. Връзките ми се проваляха, нямах представа какво не е наред с мен и бях много ядосана на себе си, че не съм това, което другите очакваха да бъда. Всичко това ме направи още по-тъжна и по-нещастна. Продължавах да се чувствам по този начин година след година. Това, че времето минаваше, не ми помогна…
Всичко се промени, когато попаднах на интервю на Мариса Пиър през 2020 г. Най-накрая намерих някой, чиито думи резонираха дълбоко с това, през което аз самата преминавах! Най-накрая започнах да разбирам! Записах се в онлайн курса на Мариса и още през декември 2020 г. получих сертификата си за RTT Практикуващ след успешно издържан изпит.
Само няколко сесии с RTT повдигнаха завесата на депресията и аз започнах да се отърсвам от всички ненужни и негативни убеждения, които бях придобила дотогава. Когато най-накрая осъзнах защо винаги съм се чувствала като бреме, това промени всичко. Разбрах всичко, което исках да знам в миналото. И усетих, че вече мога да продължа напред, защото осъзнах, че винаги съм била цялостна и достатъчна такава, каквато съм. Чувствам се като най-добрия си приятел и това е дълбоко трансформиращо усещане. Никога не съм вземала лекарства. Просто следвах RTT протокола и подобрението се случи неусетно. Благодарение на RTT сега съм спокоен и уверен човек. Чувствам се способна да се справям с трудности и предизвикателства, защото изпитвам дълбока любов и уважение към себе си като човешко същество. Имам доверие на себе си, вярвам в себе си и това е чудесно чувство. Тази дълбока трансформация на собственото ми усещане за мен самата ме вдъхновява да водя клиентите си в тяхното вълнуващо пътуване обратно към истинското им автентично аз. Горда съм да кажа, че ги напътствам да напишат не само нова глава в книгата на своя живот, но и цяла нова, пълноценна история за себе си.
Ключ към преодоляване на депресията

Снимка от Алекс Шут от Unsplash
За да можеш да се справиш с всеки проблем, е необходимо да имаш дълбоко доверие в себе си.
Да се довериш на себе си означава да имаш вътрешната мотивация и сила да се грижиш за собствените си нужди и да вземаш решения, които са добри за теб, като същевременно изпитваш дълбока любов и увереност в себе си.
За да се освободиш от негативните вярвания и емоции, които те държат като заложник на старите ти убеждения и навици, има няколко стъпки, които можеш да изпълниш. Те са обобщени в съкращението TRUST (доверие):
T: Изясни си какво чувстваш – бъди честен и си кажи истината.
R: Спомни си къде си придобил тези модели на мислене, поведение и възприемане на света.
U: Разбери, че ти си ключът към трансформирането на твоя живот!
S: Виж своите силни страни.
T: Предприемай действия всеки ден в посока на твоите цели и мечти.
Нека разгледаме тези стъпки една по една:
Т (Tell yourself the truth): Изясни си какво чувстваш – бъди честен и си кажи истината, дори и да не ти харесва какво виждаш в момента:
Кой си сега и как се чувстваш?
Нека ти напомня, че депресивните настроения и депресията се характеризират с цялостно усещане за мрачност и обреченост. Омразата и яростта към себе си са естествено състояние на съществуване. Ти си сянка на себе си.
Кои чувства и мисли ти идват в повече?
Какво те кара да се свиваш в черупката си?
Какво бъдеще си представяш за себе си?
R (Remember): Спомняш ли си къде си придобили тези модели на мислене и поведение? Как те са станали част от твоята идентичност?
Какво беше семейството ти, докато растеше – чувстваше ли се обичан и щастлив като дете?
Безопасно ли беше да изразяваш всичките си емоции, включително гняв и недоволство, или трябваше винаги да си доброто и послушно дете?
U (Understand): Разбери, че ТИ си ключът към трансформирането на твоя живот!
Каква роля ти беше отредена, докато израстваше в семейството си – болното дете; брилянтното дете; детето, което се грижи за другите или беше палавото дете/черната овца?
Кой ти даде тази роля и готов ли си да заемеш нова роля в твоя живот?
Готов ли си да се освободиш от вината и да поемеш вълнуващата отговорност да бъдеш авторът на твоя живот?
S (See): Виж. Научи се да виждаш силните си страни!
Знам, че да видиш някакви положителни черти в себе си, докато си депресиран, може да изглежда малко вероятно или дори невъзможно, но ако си в състояние да разпознаеш какво те е накарало да продължаваш и кои аспекти от истинската ти същност си успял да запазиш, след като се отървеш от негативните убеждения, които си придобил в миналото, твоята автентична същност ще се прояви!
Запитай се какво са те научили родителите, приятелите или обществото за това какъв трябва да бъде животът ти и разбери какво ти искаш за себе си! Какво е важно за теб? Как можеш да използваш силните си страни, за да започнеш да живееш живота си от място на цялостност и усещане, че си достатъчен такъв, какъвто си?
Т (Take action): Последната и най-важна стъпка е да предприемаш конкретни действия. Предприемай действия всеки ден в посока на твоите цели и мечти. Бъди пределно ясен по отношение на това, което искаш да постигаш, защото умът ти приема всичко, за което мислиш отново и отново, като директна команда! Колкото повече мислиш за нещо, толкова повече умът ти ще се стреми да го осъществи.
Важно е да разбереш, че позитивното мислене само по себе си не е достатъчно – необходимо е последователно положително действие, за да си докажеш, че вече не си безпомощно дете и че всъщност имаш много възможности за избор като възрастен!
Направи списък с твоите краткосрочни и дългосрочни цели, дай си адекватен краен срок и просто започни! Прави нещата стъпка по стъпка, ден след ден, всеки ден!
Как RTT ти спестява време и усилия?
По време на RTT сесия “преработваш” придобитите негативни убеждения на подсъзнателно ниво, където се съхраняват всички твои спомени, вярвания, емоции и предпочитания. Когато ти си в приятно отпуснато състояние, имаш възможност да се фокусираш изцяло върху вътрешния си свят, като по този начин получаваш пряк достъп до своята обширна информационна база данни. От гледна точка на възрастен човек разглеждаш сцени от своето минало, които са те накарали да придобиеш дълбоко негативни убеждения за себе си: „Аз не съм достатъчен“; „Аз не съм обичан“, „Аз съм различен и затова не мога да комуникирам с околните“, “Аз не принадлежа“; „Нещата, които искам/ от които се нуждая, не са достъпни за мен“.
При депресивни състояния усещането, че не сме достатъчни или че не сме обичани и желани много често е коренът, причината и основата за самата депресия. Чувството, че си различен, че не принадлежиш и че трябва със всичко да се справяш сам те кара да се чувстваш като дърво без корени. RTT сесията ти дава яснота за връзките между минали и настоящи събития, помага ти да преформулираш негативните убеждения, да се освободиш от тях и да избереш нещо, което е подкрепящо за теб. Сесията е като почистване на градината на ума преди да се “посадят” нови убеждения в подсъзнанието, които да са градивни и подкрепящи. RTT е начин да се освободиш от това, което е излишно и след това да инсталираш убежденията, които ти избираш, за да продължиш напред с усещането, че си достатъчен и достоен. Това води до дълготрайни промени, защото оттук нататък, всичко, което ти правиш, след като кодираш или по-скоро си припомниш истината за себе си (че си достатъчен и заслужаваш обич) ти помага да вложиш градивна креативна енергия във всичко, което правиш. Това променя начина, по който мислиш, чувстваш и се държиш, което от своя страна променя резултатите, които получаваш, докато се движиш в избраната от теб посока. С лекота спираш автоматично да реагираш на ситуации и хора, научаваш се да откликваш по конструктивен начин на това, което се случва с или около теб.
Индивидуалният запис, който получаваш в края на RTT сесията, помага на твоя ум да свикне и да си припомня тези нови, вълнуващи идеи в продължение на поне 21 дни. Това време е необходимо, за да усвоиш нов навик и да укрепиш невронните връзки, създадени в резултат на това вътрешно “освежаване” или “опресняване” на начина на възприемане на теб самия. В случай на депресия, “мъглата започва да се вдига” още по време на сесията и това ти позволява обективно да решиш как да действаш оттук нататък, за да внесеш реални промени в живота си. Всичко това протича с твое темпо и според вече подобрения ти начин на мислене – с усещането и със знанието, че си достатъчен и достоен като личност. Когато това усещане стане познато и естествено, всичко, което правиш, е красив израз на това усещане, а не стратегия за компенсиране на липси или запълване на емоционални дупки.
Заключение
RTT сесията ти помага да преминеш през всички гореспоменати стъпки, въпроси и осъзнаване за около 2 астрономически часа, за да може да разбереш каква е функцията и целта на депресивните състояния в твоя живот. Не е необходимо да губиш време и да се чудиш какво се е случило, защото всъщност вече го знаеш. В състояние на вътрешен фокус ти си способен да се докоснеш до своята истина и да разбереш своята емоционална логика. Имаш възможност да получиш яснота, като разбереш как интерпретацията на събитията от миналото е причинила начина, по който си се чувствал досега. RTT ти помага да си върнеш доверието в себе си, да разкриеш причините за състоянието, в което си бил; помага ти да разбереш каква история си се научил да разказваш за себе си. Терапията те подкрепя да продължиш напред с подобрена и градивна Аз-концепция, която е здравословна и балансирана. Чрез RTT се завръщаш към себе си, обратно към автентичната ти същност, която вероятно е била пожертвана преди години, за да се впишеш и да оцелееш в средата, в която си бил. Терапията ти помага да си върнеш живота и да го заживееш за себе си. И като те връща у дома, където усещаш радост, защото те има и можеш да бъдеш автентичен, RTT те вдъхновява да изградиш живота на мечтите си стъпка по стъпка и ден след ден, всеки ден.
Библиография
Alladin, A. (2012). Cognitive Hypnotherapy: A New Vision and Strategy for Research and Practice. American Journal of Clinical Hypnosis, 54: 249–262. Article
Barlow, D., Durand, M. & Hoffman, S. (2017). Abnormal Psychology: An Integrative Approach, Eighth Edition. Wadsworth, Cengage Learning. Manual
DSM-5TM (2013). Diagnostic and statistical manual of mental disorders. Fifth edition. Arlington: American Psychiatric Publishing. Manual
Fuhr K, Schweizer C, Meisner C, Batra A. (2017). Efficacy of hypnotherapy compared to cognitive-behavioural therapy for mild-to-moderate depression: study protocol of a randomised-controlled rater-blind trial (WIKI-D). BMJ Open, 7 (11): e016978. Article
Ivanov, P. (2022). Special psychotherapy. Sofia: Ahat. [In Bulgarian]
Nakov, V. (2021). Among mental illnesses, depression most often leads to suicide. [In Bulgarian] Article
Peer, M. (2023). 12 Tips on How to Heal Depression. Article
Ray, W. (2019). Abnormal Psychology. Translated from English into Bulgarian by Publishing House Sofia: East – West.
Seligman, M., Rashid, Т. & Parks, A. (2006). Positive Psychotherapy. American Psychologist, 61 (8), 774-788. Article
Torres, F. (2020). Depression Is Different From Sadness or Grief/Bereavement. Physician Review, October 2020. Article
VandenBos, G. (Ed.) (2015). APA Dictionary of Psychology. Second edition. Washington: American Psychological Association. Dictionary
WHO – World Health Organisation, (2023). Depressive disorder (depression). Article